ONNETTOMUUS Meripelastuslohkokeskus Helsinki sai perjantaina klo 17.00 ilmoituksen luotsiveneen kaatumisesta Porvoon majakan eteläpuolella. Kaksi henkilöä oli kateissa.
Paikalle hälytettiin sukeltajat Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselta. Paikalla oli lisäksi kauppa-alus, joka avusti pelastustehtävässä. Keli onnettomuuspaikalla oli hyvin haastava. Voimakas merenkäynti asetti haasteita pelastustoiminnalle ja onnettomuuden syytä ei tiedetty.
Paikalla olevat Rajavartiolaitoksen partioveneet ja helikopterit suorittivat pintaetsintää. Vartiolaiva Turva aloitti operaation onnettomuusaluksen kääntämiseksi. Kahta kadoksiin joutunutta henkilöä ei löydetty. Aluksen kääntämisen jälkeen selviäisi, ovatko henkilöt veneen sisällä.
Paikalla oli Rajavartiolaitoksen kaksi partiovenettä, vartiolaiva Turva sekä kaksi helikopteria. Lisäksi pelastustoimiin osallistui kaksi luotsivenettä, yksi vapaaehtoisten meripelastajien vene Porvoosta, pelastuslaitoksen MIRG-ryhmä sekä henkilöstöä Porvoon pelastuslaitokselta.
Pelastusoperaatio Porvoon edustalla päättyi hieman puolenyön jälkeen. Rajavartiolaitoksen pelastussukeltajat löysivät kadoksissa olleet kaksi kutterinhoitajaa menehtyneinä veneen sisätiloista.
Meripelastusoperaatio kesti yli kahdeksan tuntia. Poliisi on aloittanut kuolemansyyntutkinnan ja onnettomuustutkintakeskus on aloittanut turvallisuustutkintalain mukaisen tutkinnan.
- EDIT 13.00: Tarkennettu henkilöt kutterinhoitajiksi
Kommentoi Facebookissa