ONNETTOMUUS Viitostiellä, Suomussalmen kuntataajamasta noin 12 kilometriä Kuusamon suuntaan tapahtui 5.4.2021 kello 9.50 aikaan vakava liikenneonnettomuus. Onnettomuudessa oli osallisena kaksi henkilöautoa.
Kuusamon suunnasta Kajaanin suuntaan ajaneen henkilöauton vuonna 1972 syntynyt kuljettaja lähti todistajien mukaan ohittamaan pitkää autojonoa. Henkilöauton kuljettaja ei ehtinyt palata omalle ajokaistalleen, vaan törmäsi vastaan tulleen vuonna 1993 syntyneen miehen kuljettaman henkilöauton keulaan.
Molemmissa autoissa oli kuljettajien lisäksi kolme matkustajaa, joista osa loukkaantui vakavasti. Kaikki osalliset kuljetettiin sairasautolla jatkotutkimuksiin. Tapahtuma-aikaan tiellä oli sohjoa ja ajokeli oli heikko, alkoholilla ei epäillä olleen osuutta onnettomuuteen.
Kommentoi Facebookissa