Kaksi kuollutta merikotkaa löytyi rantavedestä – poliisi selvittää rauhoitettujen lintujen tapausta

Poliisi muistuttaa, että merikotka on Suomessa rauhoitettu.

Poliisi muistuttaa, että merikotka on Suomessa rauhoitettu. (Kuva Fotolia)

Poliisi on toimittanut linnut tutkittavaksi, jotta kuolinsyy selviäisi.

MERIKOTKA Poliisi sai lauantaina tiedon kahdesta Naantalissa, Rymättylän alueella kuolleena löydetystä merikotkasta. Poliisi selvittää tapausta ja pyytää yleisöltä asiaan liittyviä havaintoja ja tietoja.

Kalastaja löysi kuolleet merikotkat Iso Maisaaren rantavedestä lauantaina puolenpäivän aikaan. Iso Maisaari sijaitsee Naantaliin kuuluvassa Rymättylässä. Poliisi on toimittanut linnut tutkittavaksi Ruokavirastoon. Sen jälkeen selviää lintujen kuolinsyy eli se, onko ne mahdollisesti ammuttu vai ovatko linnut kuolleet muusta syystä.

– Merikotka on luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettu Suomessa. Tällä hetkellä tapausta tutkitaan luonnonsuojelurikoksena, mutta rikosnimike voi muuttua ja tarkentua esitutkinnan edistyessä, sanoo rikoskomisario Riikka Laaksonen.

Epäillyn rikoksen selvittämiseksi poliisi pyytää asiasta havaintoja ja tietoja. Kuolleisiin merikotkiin liittyvät vihjeet ja tiedot voi ilmoittaa poliisille sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai WhatsApp- tai tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.

Lue myös: Moottorikelkkailu voi häiritä uhanalaisten petolintujen pesintää – ”Kotka yleensä lentää pakoon ihmisen lähestyessä”

Kommentoi Facebookissa