NUORISOSÄÄTIÖ Nuorisosäätiö kertoo olevansa mukana nuoren elämän itsenäisen asumisen ja aikuisuuden alkutaipaleella. Kun elämässä pitää ponnistaa ja pärjätä omillaan, Nuorisosäätiö sanoo auttavansa ja tarjoavansa vuokrakoteja. Säätiö ilmoittaa tukeneensa aikuisuuden kynnyksellä jo lähes 16 000 nuorta.
Nuorisosäätiön julkisuuskuvaan on kuitenkin tullut vuosien aikana suuria säröjä. Syksyllä 2009 nousi kohu, kun Nuorisosäätiö oli myöntänyt vaalitukea keskustalaisille poliitikoille kuten silloiselle puheenjohtajalleen Antti Kaikkoselle sekä entiselle puheenjohtajalleen Matti Vanhaselle. Vuonna 2013 Antti Kaikkonen sai vaalirahakohuun liittyen viiden kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen luottamusaseman väärinkäytöstä.
Vuonna 2016 uutisoitiin Nuorisosäätiön tekevän toimintaperiaatteensa vastaisia liiketoimia, säätiö oli muuttunut merkittäväksi kovan rahan rakennuttajaksi ja vuokranantajaksi. Säätiö oli antanut merkittäviä yleishyödyllisyyslainsäädännön vastaisia lainoja ja takauksia sekä laajentanut toimintaansa Viroon. Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARA vaati säätiötä korjaamaan toimintansa lainmukaiseksi. Päivän Lehti kirjoitti asiasta tässä.

Nyt Yle kertoo, kuinka Verohallinnon ilmoituksen johdosta poliisi on käynnistänyt tutkinnan. Tapauksessa epäillään Salpausselän Rakentajien johtajia törkeistä veropetoksista ja kirjanpitorikoksista. Epäilyn mukaan lahtelainen rakennusliike olisi siirtänyt miljoonia Viroon konsulttipalkkioiden varjolla.
Siirroilla olisi puolestaan järjestetty maksuja omissa liiketoimissaan vaikeuksiin joutuneelle Nuorisosäätiön johtajalle Perttu Nousiaiselle. Poliisin tutkinnan kohteena ovat Ylen mukaan suuret lainat, joita Perttu Nousiaisen sekä Nuorisosäätiön asiamiehen Aki Haaron yhtiöt ovat saaneet virolaisilta pöytälaatikkoyhtiöiltä. Myös Haaro sai vuonna 2013 tuomion luottamusaseman väärinkäytöstä. Sekä SSR että Perttu Nousiainen kiistävät nyt tutkittavan asian.
Nuorisosäätiön eri hankkeissa mukana ollut Salpausselän Rakentajat Oy on Päijät-Hämeen suurin yksityinen rakennusliike, jonka ympärille on vuonna 2015 perustettu SSR Group -konserni. Ylen julkistamista Panaman papereista aikoinaan selvisi, että yhtiön pääomistaja yrittäjä Mika Wilenius salasi omistuksiaan Helsingin pörssin yrityksissä panamalaisen asianajotoimisto Mossack Fonsecan perustaman veroparatiisiyhtiön avulla.
SSR Groupilla on ollut myös useita rakennushankkeita, joita ovat olleet edistämässä vaalirahakohusta tutut liikemiehet Arto Merisalo ja Tapani Yli-Saunamäki. Kesällä 2017 SSR:n johdossa tehtiin muutoksia, kun toimitusjohtaja vaihtui ja Mika Wilenius jäi pois hallituksesta.
Kohun keskellä oleva Perttu Nousiainen on toiminut Nuorisosäätiön hallituksen puheenjohtajana. Hän on ollut aikoinaan myös keskustanuorten puheenjohtajana sekä Kuopion kaupunginhallituksen- ja valtuuston puheenjohtajana, sekä pyrkinyt kansanedustajaksi.
Nyt Nuorisosäätiö ilmoittaa, että hallituksen puheenjohtaja Perttu Nousiainen on luopunut tehtävästään ja säätiön hallituksen jäsenyydestä. Uutena puheenjohtajana on 11.3.2018 aloittanut Mikko Henttonen. Nousiainen katsoo tiedotteessaan, että pystyy eroamisellaan parhaiten takaamaan Nuorisosäätiön työrauhan. Mikko Henttonen, 44, tulee Nuorisosäätiön hallitukseen organisaation ulkopuolelta.
- EDIT 14.00: Lisätty Patentti- ja rekisterihallituksen tiedote
Kommentoi Facebookissa