Lapsi käytti pippurisumutetta ja sähkölamautinta – kohteina olivat toiset lapset

Väkivallan kohteeksi joutuneet lapset toimitettiin terveyskeskukseen saamaan jatkohoitoa. (Kuvituskuva Fotolia)

Poliisi on tavoittanut alaikäisen epäillyn ja tämän vanhemmat.

PAHOINPITELY Poliisi sai tiistaina 28.5.2024 klo 11.37 ilmoituksen väkivaltatilanteesta Munkkiniemen yhteiskoulun läheisellä urheilukentällä. Munkkiniemen yhteiskoulun oppilaat olivat viettämässä tapahtumapäivää, kun koulun oppilaisiin kuulumaton lapsi saapui paikalle ja käytti pippurisumutetta koulun oppilaisiin.

Viisi lasta altistui sumutteelle. Lisäksi epäilty käytti sähkölamautinta yhteen lapsista. Väkivallan kohteeksi joutuneet lapset toimitettiin terveyskeskukseen saamaan jatkohoitoa. Vakavia loukkaantumisia ei tapahtunut.

Poliisi on kirjannut tapahtuneesta rikosilmoituksen. Tapausta tutkitaan pahoinpitelynä, vaarallisen esineen hallussapitona sähkölamauttimeen liittyen ja lievänä ampuma-aserikoksena pippurisumutteeseen liittyen.

Epäilty on alaikäinen. Poliisi on tavoittanut epäillyn ja tämän vanhemmat. Poliisi jatkaa tilanteen kulun ja siihen johtaneiden tapahtumien selvittämistä. Tapahtunut on tiedossa koululla ja tilanteessa asianomistajina olleiden lasten huoltajilla.

Lue myös: Kaksi henkilöä osoitteli aseella talon katolta sivullisia – kyseessä oli nuorten kuula-ase

Kommentoi Facebookissa