
Jos Lauri Tähkän puoliso ottaisi miehensä nimen, hän ei olisi rouva Tähkä. (Kuva AOP)
Keräsimme entisistä ja nykyisistä tähdistä 50 taiteilijanimeä käyttävää artistia.
ALIAS Viihdemaailman historiassa ei ole mitenkään poikkeuksellista, että eri alojen taiteilijat ottavat itselleen imagoonsa paremmin sopivan nimen. Miltä olisi kuulostanut lännensankari nimeltä Marion Morrison? Kyllä John Wayne saa paremmin rosvojoukon kuriin.
Entäpä protestilaulaja nimeltään Robert Zimmerman? Kovinkaan paljon parempia eivät olleet Elston Gunn ja Robert Allyn, ehdottomasti tyylikkäämpi oli Bob Dylan – varsinkin kun se tuo mieleen runoilija Dylan Thomasin, minkä yhteyden artisti tosin itse kiistää.
Suomessa ei olla oltu huonompia, artistinimien käyttäminen yleistyi varsinkin 1960-luvulla. Silloin suosittiin pelkän etunimen käyttämistä taiteilijanimenä, oli Danny, Johnny, Fredi, Hector, Frederik ja Kristian. Aloittelipa tuolloin Bob Dylanilta vaikutteita saaneena myös eräs protestilaulaja nimeltään Irwin Goodman, taiteilijanimi saatiin jazzmuusikko Benny Goodmanin nuoremmalta trumpetistiveljeltä.
Kun suomalaiset yhtyeet lähtivät valloittamaan maailmaa, taiteilijanimiksi haluttiin englanninkieliset nimet. Tuskin kukaan luulee, että Pelkosenniemellä syntyi oikeasti kitaristi, jonka syntymänimi oli Andy McCoy.
Nykyisin eniten mielikuvitusta artistinimissään käyttävät rap-muusikot. Toiset taas haluavat pysyä tuntemattomana, ehkä taiteilijanimi luo tiettyä salaperäisyyttä.
Kokosimme listaan mittavan joukon suomalaisia artisteja, jotka eivät esiinny oikeilla nimillään. Kuinka monta sinä olisit tunnistanut?
Tunnetko artistit?
Markus Allan – Allan Isberg
Nikke Ankara – Niiles Hiirola
Markku Aro – Markku Puputti
Asa – Matti Salo
Bablo – Marko Junnilainen
Berit – Tuula Etola
Cheek – Jare Tiihonen
Chisu – Christel Sundberg
Danny – Ilkka Lipsanen
Darude – Ville Virtanen
Elastinen – Kimmo Laiho
Matti Esko – Matti Eskonniemi
Frederik – Ilkka Sysimetsä
Fredi – Matti Siitonen
Iso H – Carl Henrik Rosenberg
Irwin Goodman – Antti Hammarberg
Jussi 69 – Jussi Vuori
Jyrki 69 – Jyrki Linnankivi
Elli Haloo – Elisa Tiilikainen
Hector – Heikki Harma
Jippu – Meri-Tuuli Elorinne
Johnny – Eljon Liebkind
Kaija Koo – Kaija Kokkola
Kirka – Kirill Babitzin
Kristian – Bengt Huhta
Lordi – Tomi Putaansuu
Mariska – Anna Maria Rahikainen
Andy McCoy – Antti Hulkko
Matthau Mikojan – Matti Mikkonen
Pelle Miljoona – Petri Tiili
Michael Monroe – Matti Fagerholm
Petri Nygård – Petri Laurila
Paleface – Karri Miettinen
Paperi-T – Henri Pulkkinen
Anna Puu – Anna Puustjärvi
Jimi Pääkallo – Konsta Hiekkanen
Kauko Röyhkä – Jukka-Pekka Välimaa
Sini Sabotage – Sini-Maria Makkonen
Topi Sorsakoski – Pekka Tammilehto
Taisto Tammi – Taisto Lundberg
Kari Tapio – Kari Jalkanen
Taiska – Hannele Suominen
Tauski – Tauno Peltonen
Tokela – Mika Tuokkola
Lauri Tähkä – Jarkko Suo
Uniikki – Dan Tolppanen
Waldo – Marko Reijonen
Kari Vepsä – Kari Vepsäläinen
Sam Yaffa – Sami Takamäki
Herra Ylppö – Frank Mäntymäki
Kommentoi Facebookissa