MERIPELASTUS Turun meripelastuskeskus sai hätäkeskuksen kautta tiedon veden varassa olevasta henkilöstä lähellä Ytterfladania, Bergön itäpuolella Maalahdessa. Henkilö yritti uida venettään kiinni, mutta ei onnistunut siinä.
Tehtävä luokiteltiin hätätilanteeksi. Paikalle hälytettiin Vallgrundin merivartioaseman partio, useita Pohjanmaan pelastuslaitoksen yksiköitä sekä meripelastushelikopteri Ruotsin Uumajasta. Tehtävään osallistui myös ensihoitoyksikkö sekä poliisin partio.
Hälytyksestä alun perin ilmoittanut henkilö soitti ja kertoi näkevänsä, että veden varassa ollut henkilö on päässyt uimaan saaren rantaan. Sieltä hänet pelastettiin sivullisen toimesta Bredhällaniin.
Samalla hetkellä ensimmäiset pelastusyksiköt saapuivat alueelle ja ensihoitoyksikkö meni kohteeseen tarkastamaan henkilön kuntoa. Hän oli vaikeasti alilämpöinen ja siirrettiin ambulanssilla Vaasan keskussairaalaan.
Lue myös: Päihtynyt veneilijä väitti kaverinsa hypänneen mereen – perätön hätäilmoitus maksoi yli 16 000 euroa
Kommentoi Facebookissa