LIIKENNETURVALLISUUS Sisä-Suomen poliisilaitos tutkii 24.1.2022 Petäjävedellä tapahtunutta kuolemaan johtanutta liikenneonnettomuutta. Liikenneonnettomuus tapahtui tienosalla, jossa suoritetaan kaapelointia.
Liikenneonnettomuudessa osallisina olivat betoni- ja pakettiauto. Betoniautoon on törmännyt mäkeä alas valunut pakettiauto. Alustavan selvityksen mukaan betoniauto on ollut tien reunassa, josta se on kaatunut ojaan, jolloin kuljettaja on kuollut onnettomuuden seurauksena. Ajoneuvon kuljettaja löytyi ojaan kaatuneen ajoneuvon alta menehtyneenä.
Asiaa tutkitaan toistaiseksi liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena, mutta asianimikkeet voivat tarkentua tutkinnan edetessä. Myös betoniauton kuljettajan kuolinsyy selvitetään kuolemansyyn tutkinnassa.
Kommentoi Facebookissa