TULIPALO Kuopion Kortejoella keskiviikkona iltapäivällä sattuneen tulipalon raivaukset on saatu päätökseen. Raunioista löytyi yksi ruumis, jonka poliisi epäilee olevan toinen asunnossa asunut nainen. Toinen asukas sai vakavia palovammoja ja on edelleen hoidossa Kuopion yliopistollisessa sairaalassa.
Poliisi ja pelastuslaitos suorittivat palonsyyntutkintaa torstaina, mutta ruumista ei tuolloin vielä löytynyt. Kuopion vapaapalokunnan henkilöitä jäi torstai-iltana palopaikan jälkivartiointiin, kun he olivat huomanneet raunioiden alkavan uudelleen kyteä. Sammutustöiden yhteydessä he olivat huomanneet raunioissa ruumiin paikassa, jota ei oltu ehditty vielä tutkia.
Asian tutkinta jatkuu palonsyyn- ja kuolemansyyntutkintana. Poliisi haluaa kiittää pelastuslaitoksen ja vapaapalokunnan henkilöstöä heidän antamastaan merkittävästä avusta asian tutkinnassa.
Lue myös: Jäähallin tulipalon sytyttäjät selvisivät – pikkupojat tunnustivat myös aikaisemmat teot
Kommentoi Facebookissa