Poliisia paennut oli menettänyt korttinsa rattijuopumuksesta – keskisuomalainen pariskunta menehtyi kolarissa

Poliisi ja tutkijalautakunta jatkavat onnettomuuden selvittämistä.

Poliisi ja tutkijalautakunta jatkavat onnettomuuden selvittämistä. (Kuva Sisäministeriö)

Kolmannessa autossa olleet, lievästi loukkaantuneet nainen ja pieni lapsi ovat paikkakuntalaisia.

ONNETTOMUUS Kolmen ihmisen kuolemaan johtaneessa liikenneonnettomuudessa Mäntyharjulla menehtyi poliisia pakoon ajanut ja onnettomuuden aiheuttanut paikkakuntalainen vuonna 1971 syntynyt mies. Mies oli aiemmin menettänyt ajo-oikeuden rattijuopumusten takia.

Onnettomuudessa menehtyi lisäksi keskisuomalainen pariskunta. Kolmannessa autossa olleet, lievästi loukkaantuneet nainen ja pieni lapsi ovat paikkakuntalaisia.

Pakoon lähteneen epäillyn rattijuopon kuljettama auto törmäsi edellä kulkeneeseen autoon valtatiellä, ja edelleen vastaan tulleeseen autoon. Paikkatutkinnan perusteella on arvioitavissa onnettomuuden aiheuttaneen auton nopeuden olleen törmäyshetkellä erittäin suuri.

Poliisi ja tutkijalautakunta jatkavat onnettomuuden selvittämistä. Poliisin toiminnan osalta asia on siirretty Valtakunnansyyttäjänviraston poliisirikosten käsittely-yksikköön. Tutkinnanjohtajana toimii kihlakunnansyyttäjä Heikki Stenius.

Lue myös: Epäilty rattijuoppo pakeni autollaan poliisia – kolme kuoli liikenneonnettomuudessa

Kommentoi Facebookissa