Valkoisen Ruusun Ritarikunnan I luokan mitalilla kultaristein palkitut äidit ryhmäkuvassa presidentti Niinistön kanssa. (Kuva Samuli Miettinen)
Mukana oli yksinhuoltajia, suurperheiden äitejä, sijais- ja tukivanhempina toimineita sekä erityislasten äitejä.
ÄITIENPÄIVÄ Tasavallan presidentti Sauli Niinistö osallistui valtakunnalliseen äitienpäiväjuhlaan sunnuntaina 13. toukokuuta Helsingin Säätytalolla. Juhlassa luovutettiin tasavallan presidentin antamat kunniamerkit ansioituneille äideille.
Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan I luokan mitali kultaristein annettiin 30 äidille tunnustuksena merkittävästä työstä kasvattajana. Palkittujen äitien joukossa on yksinhuoltajia, suurperheiden äitejä, sijais- ja tukivanhempina toimineita sekä erityislasten äitejä.
Vanhin palkituista äideistä on syntynyt 1922 ja nuorin vuonna 1975. Äitejä yhdistävä piirre on, että he ovat vastoinkäymisistä huolimatta säilyttäneet positiivisen elämänasenteensa.
Palkittavat äidit asuvat eri puolilla Suomea niin isoissa kaupungeissa, maalaispitäjissä, tunturikunnissa kuin rannikkokaupungeissa. Ammatillisesti he edustavat hyvin monenlaisia työuria, joukossa on muun muassa terveysalan ammattilaisia, yrittäjiä, arkkitehteja ja maatalon emäntiä.
Mannerheimin Lastensuojeluliiton ja sosiaali- ja terveysministeriön järjestämässä juhlassa kuultiin puheita ja musiikkiesityksiä. Juhlan jälkeen presidentti Niinistö osallistui kahvitilaisuuteen yhdessä palkittujen äitien kanssa.
Kommentoi Facebookissa