Suomen naiset hiihtivät viestipronssia – edellisestä viestin olympiamitalista 12 vuotta!

Suomi saavutti toisen mitalin Milano-Cortinan olympialaisissa Jasmi Joensuun ankkuroimana. (Kuva AOP)

Ennakkosuosikki Ruotsin mahdollisuudet kultamitaliin romuttuivat kaatumiseen ja suksirikkoon.

OLYMPIALAISET Suomi taisteli naisten 4 x 7,5 kilometrin viestihiihdossa toisen olympiamitalin maallemme Milano-Cortinan talviolympialaisissa.

Johanna Matintalo avasi vietin tyydyttävästi ja piti Suomen mukana mitalitaistossa. Ruotsi sen sijaan menetti jo alkuosuuksilla dramaattisesti mahdollisuutensa voittoon. Viestiin ennakkosuosikkina lähteneen Ruotsin haaveet kultamitalista sananmukaisesti kaatuivat Ebba Anderssonin mukana suksirikkoon ja Norja karkasi nopeasti tavoittamattomiin.

Suomen viestinviejistä Kerttu Niskanen ja erityisesti Vilma Ryytty hiihtivät hyvin, jolloin Jasmi Joensuu pääsi lähtemään ankkuriosuudelle toisena 48 sekuntia Norjan jälkeen. Ruotsin Jonna Sundling tavoitti kuitenkin odotetusti Joensuun ja karisti suomalaisen viimeisellä kierroksella.

Norja ja Heidi Weng hiihtivät olympiavoittoon, Ruotsi jäi 50,9 sekuntia. Jasmi Joensuu ylitti maaliviivan 1.14,7 voittajasta mitalista silminnähden riemuitsevien naishiihtäjien syliin. Päivä oli sopivasti ystävänpäivä.

– Olemme yhdessä harjoitelleet ja asettaneet päämäärän, että otamme olympiamitalin. Ja nyt me se otettiin. Todella upeata, Joensuu kommentoi Ylen haastattelussa.

Neljäntenä maaliin tullut Saksa jäi puolestaan Suomesta 21 sekuntia. Suomen edellisesti viestimitalista talviolympialaisissa ehti kulua 12 vuotta.

Lue myös: Nyt aukesi Suomen mitalitili olympialaisissa – Eero Hirvonen taisteli pronssille!

Kommentoi Facebookissa