Suomen yleisurheilutähdille pettymyksiä Qatarissa

Wilma Murto on seiväshypyn Euroopan mestari. (Kuva AOP)

Reetta Hurske, Wilma Murto ja Oliver Helander eivät menestyneet Timanttiliigan avauskisassa Dohassa.

YLEISURHEILU Timanttiliigan kausi starttasi perjantaina Qatarin Dohassa. Suomalaisyleisurheilijat eivät siellä menestyneet.

Reetta Hurske oli 100 metrin aidoissa maalissa kuudes ajalla 12,92. Aidan kolhiminen söi häneltä aikaa.

– Kun tulin maaliin, ärsytti sikana. Alku tuli niin hyvin, ja sitten meinasin kaatua. Siinä olisi tullut ihan saakelin kova aika, Hurske harmitteli maalissa SUL:n tiedotteen mukaan.

Hurske oli mukana kisan kärkitaistossa, kunnes kolautti viidettä aitaa ja horjahti.

– Harmittaa, kun tässä on niin pitkä aika seuraavan kisaan, etten pääse heti yrittämään uudelleen, Hurske totesi.

– En voi sanoa, että olisin tyytyväinen suoritukseen, mutta vauhti oli hyvää siihen asti kun osuin aitaan, Hurske jatkoi.

Puerto Ricon Jasmine Camacho-Quinn aitoi voittoon. Olympiavoittajan aika oli 12,48.

Seiväshypyn hallitseva Euroopan mestari Wilma Murto kilpaili Dohassa kesken harjoituskauden ja se näkyi suoritustasossa. Murto oli yhdeksäs ylitettyään 430. Hän pudotti kolmesti korkeudesta 445.

Murrolle Dohan hypyt olivat kevään ensimmäiset pitkällä vauhdilla.

– Ei ollut helpoin paikka hypätä kauden ensimmäiset pitkän vauhdin hypyt. Verryttelyssä oli aika ilkeä tuuli ja säätöä telineiden kanssa, Murto sanoi.

– Tulos oli huono ja hypyt teknisesti huonoja, mutta minulle jäi silti hirveän hyvä fiilis omasta juoksukyvystä. Juoksun tihennys ei vaan vielä täydestä vauhdista onnistunut, mutta juoksun teho ja vauhti olivat hyviä, joten kesää ajattelen ei huoleta, hän jatkoi.

Keihäänheittäjä Oliver Helander jäi Dohassa kolmella heitollaan ilman tulosta.

– Surkeita olivat kaikki heitot. Vähän tuntui, että mikään ei toiminut. Ei muuta kuin kotiin treenaamaan ja kuukauden päästä uudestaan, Helander summasi vastatuuleen käytyä kilpailua, Helander sanoi.

Olympiakultaa Tokiossa voittanut Intian Neeraj Chopra heitti ensimmäisellään 88,67 ja piti sillä kärkipaikan loppuun asti. Tshekki Jakub Vadlejch oli toinen tuloksella 88,63 ja grenadalainen maailmanmestari Anderson Peters kolmas heitettyään 85,88.

Teksti Otto Palojärvi/ SUL:n tiedote

Lue myös: KuPS pehmitti HJK:n juhlaottelussaan

Kommentoi Facebookissa