Suunnistaja löysi vainajan maastosta – poliisi kertoo tuntomerkit ja pyytää henkilöllisyyteen liittyviä vihjeitä

Vainajalla olleet harmaanruskeat muovikehykselliset Wood Fellas Reflect -silmälasit. (Kuva Poliisi)

Henkilöllä oli päällään talvivaatetus, jonka perusteella vainaja on todennäköisesti mies.

KUOLEMANSYYNTUTKINTA Poliisi sai 4. kesäkuuta ilmoituksen Eurassa, Juhanistontien ampumaradan läheisyydessä löytyneestä vainajasta. Vainajan löysi alueella liikkunut suunnistaja.

Poliisi selvittää muun muassa sitä, kuinka pitkään vainaja on ollut maastossa. Myöskään vainajan henkilöllisyys ei ole selvillä. Poliisi ei toistaiseksi epäile asiassa rikosta, ja asiaa selvitetään kuolemansyyntutkintana. Tästä syystä poliisi ei anna asiasta yksityiskohtaisempia tietoja.

Henkilöllä oli löydettäessä päällään talvivaatetus, jonka perusteella vainaja on todennäköisesti mies. Vainajan yllä oli Stock & Hank -merkkinen tumma parkatakki sekä vaaleanruskeat Sorel Caribou -merkkiset varsikengät. Lisäksi hänellä oli Wood Fellas Reflect -merkkiset harmaanruskeat silmälasit.

Henkilöön liittyvät havainnot ja muut mahdolliset tiedot voi toimittaa poliisille joko sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai WhatsApp– tai tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.

Lue myös: Sähköpotkulautaturmassa ollut 12-vuotias lapsi menehtyi – kaksi lasta loukkaantui lievemmin

Kommentoi Facebookissa