AMPUMISTAPAUS Porvoossa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä tapahtuneen ampumatapauksen tutkinta on edennyt. Kahta hälytystehtävällä teollisuusalueella ollutta Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen poliisia ammuttiin ja he saivat sairaalahoitoa vaativia vammoja.
Poliisi on etsinyt epäiltyjä tiiviisti ja poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen totesi Ylen uutislähetyksessä poliisin tehneen päivän tiedotustilaisuuden jälkeen tutkinnassa läpimurron. Sen seurauksena poliisi ilmoitti noin kello 20 käynnissä olevan takaa-ajotilanteen Tampereella Ylöjärven suuntaan.
Poliisi vahvisti kello 20.36 ottaneensa kiinni kaksi henkilöä puoli tuntia kestäneen takaa-ajon päätteeksi. Tilanteessa ammuttiin poliisia kohti. Keskusrikospoliisi epäilee, että kiinniotetut henkilöt liittyvät Porvoossa viime yönä tapahtuneeseen ampumatapaukseen.
Kommentoi Facebookissa