Tällä viikolla lähes 70 poliitikkoa menee töihin – käytännön työharjoittelua museoissa

Eduskunnan puhemies Paula Risikko osallistuu kampanjaan EMMAssa.

Eduskunnan puhemies Paula Risikko osallistuu kampanjaan EMMAssa. (Kuva Valtioneuvoston kanslia)

Museoliiton kampanjaan osallistuvat myös eduskunnan puhemies ja kolme ministeriä.

MUSEOT Suomen museoliiton koordinoimaan Kutsu poliitikko museoon -kampanjaan osallistuu lähes 70 poliitikkoa 30 museossa eri puolilla Suomea kampanjaviikolla 27.–31.8.2018.

Kampanjan aikana tehdään näkyväksi museoiden toimintaa kulissien takana. Poliitikkojen museovierailuilla tuodaan esille museoiden monipuolista työtä ja koko Suomen kattavan museoverkoston yhteiskunnallista merkitystä.

Poliitikot pääsevät monessa museossa ”työharjoitteluun” eli kokeilemaan erilaisia museotyötehtäviä käytännössä.

– On todella hienoa, että näin suuri määrä museoiden kannalta keskeisimpiä päättäjiä on mukana kampanjassamme. Uskon, että tämä on ehdottomasti paras tapa poliitikoille vahvistaa osaamistaan museoita koskevissa asioissa, toteaa Suomen museoliiton pääsihteeri Kimmo Levä.

Eduskunnan puhemies Paula Risikko vierailee EMMA – Espoon modernin taiteen museossa, joka on tämän vuoden Vuoden museo.

Kulttuuriministeri Sampo Terho perehtyy Designmuseoon, opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen vierailee Forssan museossa ja puolustusministeri Jussi Niinistö Ilmatorjuntamuseossa.

Elokuun viimeisen viikon kampanjaan on tänä vuonna osallistumassa ennätysmäärä poliitikkoja. Mukana kampanjassa on kansanedustajien lisäksi myös kaupunginvaltuutettuja..

Lue myös: EMMA valittiin Vuoden museoksi 2018 – ”Yksi maamme merkittävimmistä taidemuseoista”

Kommentoi Facebookissa