TURVALLISUUS Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan tieliikenteessä sattui kesäkuussa 416 henkilövahinkoon johtanutta onnettomuutta. Niissä kuoli yhdeksän ja loukkaantui 540 ihmistä. Kuolleita oli seitsemän vähemmän ja loukkaantuneita 27 enemmän kuin vuoden 2017 kesäkuussa.
Kuolleista viisi oli liikkeellä henkilöautolla, yksi mopolla ja kolme moottoripyörällä. Surmansa saaneista oli miehiä kahdeksan ja naisia yksi.

Tammi-kesäkuussa tapahtui kaikkiaan 1 912 henkilövahinkoon johtanutta tieliikenneonnettomuutta. Onnettomuuksissa kuoli 88 ja loukkaantui 2 428 ihmistä. Vuoden alkupuoliskolla kuolleita oli 21 vähemmän ja loukkaantuneita 86 vähemmän kuin vuoden 2017 vastaavana aikana.
Surmansa saaneista oli liikkeellä henkilöautolla 61, yksi pakettiautolla, kaksi mopolla, 11 moottoripyörällä ja yksi kuorma-autolla. Jalankulkijoita kuoli 6 ja polkupyöräilijöitä 2. Lisäksi kuoli neljä muuta tienkäyttäjää.
Kommentoi Facebookissa