Toivo Sukari osti konkurssiin asetetun huonekalujätin – ”Tulen jatkamaan Askon liiketoimintaa”

Liikemies Toivo Sukari viihtyy puolisonsa Nadjan kanssa myös julkisuudessa. (Kuva AOP)

Taloussanomat kertoo, että Askon liiketoiminta tulee jatkumaan kivijalkaliikkeenä.

TALOUS Helsingin käräjäoikeus päätti huonekaluketjujen Askon ja Sotkan omistavan Indoor Groupin konkurssimenettelyn aloittamisesta 10. helmikuuta. Tavarantoimittaja Unico Finland oli hakenut tammikuun lopulla Askoa konkurssiin.

Nyt toisen huonekaluketjun Maskun perustaja Toivo Sukari, 71, kertoo Taloussanomille ostaneensa konkurssipesältä yli satavuotiaan Askon. Sukarilla itsellään on yli 50 vuoden kokemus huonekalualalta.

– Haluan antaa arvostetulle huonekalubrändille uuden elämän. En tehnyt kauppoja vain toiminimestä vaan tulen ilman muuta jatkamaan Askon liiketoimintaa, Sukari kommentoi lehdelle.

Sukari ei kuitenkaan kerro kauppahintaa. Askon liiketoiminta tulee kuitenkin jatkumaan myös kivijalkaliikkeenä, ei ainoastaan verkossa.

Neuvotteluja yrityskaupasta oli käyty jo viime kesänä, mutta Sukari kertoo, että hänet siirrettiin silloin pettymyksekseen sivuun ja kauppoja alettiin hieroa toisen tahon kanssa. Myöhemmin Askon taloustilanne oli jo liian huono.

– Olin halunnut olla pelastava enkeli, mutta oli liian myöhäistä, Sukari arvioi Taloussanomille.

Lue myös: Konkurssien määrä kasvaa – samalla lisääntyvät harmaan talouden riskit

Kommentoi Facebookissa