Transnaiset sotajalalla oikeudessa – yhdistykseltä vaaditaan potkuista yli 30 000 euroa

Nainen kertoo arvostelleensa yhdistyksen johdon käytöstä ja saaneensa siksi potkut. (Kuvituskuva Fotolia)

Transnaisten yhdistyksessä toimineen työsuhde purettiin samana päivänä kuin koeaika päättyi.

SYRJINTÄSYYTE Transnaisten vertaistukiyhdistyksessä töissä ollut transnainen sai potkut työsuhteen koeajan viimeisenä päivänä. Nyt hän vaatii Pirkanmaan käräjäoikeudessa yhdistykseltä yli 30 000 euron korvauksia syrjinnästä.

Vähän yli kolmekymppinen nainen työskenteli järjestökoordinaattorina transnaisten vertaistukiyhdistyksessä. Työsuhde alkoi tammikuun alussa 2025 ja koeaika päättyi 31.3. 2025. Samana päivänä naisen työsuhde purettiin.

Työnantajan mukaan potkujen syynä oli töiden laiminlyönti, asiaton käytös sekä näistä aiheutunut luottamuspula. Potkut saanut kiistää väitteet.

– Työnantajan perusteet ovat hyvin yleisellä tasolla ja yksilöimättömiä. Kantaja ei ole saanut moitteita tai negatiivista palautetta työstään ennen koeaikapurkua, todetaan potkut saaneen naisen vastineessa.

Nainen on arvostellut yhdistyksen johdon käytöstä. Hänen mukaansa sillä perusteella annetut potkut ovat yhdenvertaisuuslaissa tarkoitettu syrjintäperuste.

– Epäkohtiin puuttumisesta ei saa aiheutua haitallisia seuraamuksia sille, joka on niistä kertonut eteenpäin, toteaa jutun kantaja.

Naisen mukaan johtoa kritisoineen kirjeen allekirjoittivat kaikki yhdistyksen koeaikaiset työntekijät. Ainoastaan kantajaan kohdistettiin seuraamuksia kirjeen perusteella. Potkut saanut nainen vaatii vähän yli 30 000 euroa korvauksia syrjinnästä.

Pirkanmaan käräjäoikeus antaa asiassa tuomion toukokuun lopulla.

Lue myös: Yritys syrji kokenutta naistyöntekijää – käräjiltä tuli kallis lasku

Kommentoi Facebookissa