Valtteri Bottaksella kehno sprinttikisa Bakussa

Valtteri Bottas on tuskaillut Alfa Romeo-autonsa kehnon kilpailukyvyn kanssa. (Kuva Sauber Alfa Romeo)

Sergio Perez voitti F1-sprinttikisan Bakussa. Valtteri Bottaksen sijoitus oli 16:s.

FORMULA 1 Azerbaidzhanin pääkaupungissa Bakussa kisattiin lauantaina katuradalla F1-sarjan sprinttikisa. Se päättyi Red Bullin voittoon, mutta voittajaksi ei ajanutkaan Max Verstappen vaan Sergio Perez.

Perez ohitti paalulta startanneen Charles Leclercin. Maaliin Leclerc ajoi toisena, kun Verstappen ei päässyt hänen edelleen.

Verstappenin Red Bull oli vaurioitunut hänen taistellessaan neljänneksi sijoittunutta Mercedeksen George Russellia vastaan. Verstappen antoikin Russellille kisan jälkeen vihaista palautetta, vaikka sinänsä kyse oli tavallisesta kilvanajotilanteesta.

Valtteri Bottakselle kisasta ei jäänyt muisteltavaa. Hän teki väärän rengasvalinnan ja oli maalissa vasta 16:s.

Bottas menetti kisassa kolme sijaa. Muun muassa tallikaveri Guanyu Zhou painui hänen ohitseen. Zhou oli maalissa 12:s, mikä oli nolo juttu Bottaksen kannalta.

Pettynyt Verstappen jatkaa MM-sarjan kärjessä. Toisena oleva Perez kuroi hänen etumatkansa 13 pisteeseen.

Fernando Alonso oli sprinttikisassa kuudes. MM-pisteissä hän jatkaa kuitenkin kolmantena eron Verstappeniin ollessa 27 pistettä.

Sprinttikisasta jaetaan pisteitä kahdeksalle parhaalle. Voittaja saa kahdeksan pistettä.

Teksti Otto Palojärvi

Lue myös: Lauri Markkasen tähdittämä Suomi pelaa MM-kisoja Japanissa – tässä lohkovastustajat

Kommentoi Facebookissa