VALTIONRAJA Pohjois-Karjalan rajavartiosto tutkii epäiltyä suomalaisen veneilijän luvatonta rajanylitystä Suomesta Venäjälle ja takaisin Suomeen Pyhäjärvellä Parikkalan kunnan vesialueella.
Pohjois-Karjalan rajavartioston partio havaitsi 28.8.2018 iltapäivällä Pyhäjärvellä suomalaisen veneilijän ylittävän valtakunnanrajan moottoriveneellä Suomesta Venäjälle ja takaisin. Rajapartio otti rajanylityksestä epäillyn veneilijän verekseltään kiinni. Rajavartiosto on aloittanut esitutkinnan epäillystä valtionrajarikoksesta ja vesiliikennejuopumuksesta.
Luvaton rajanylitys on kuudes vuoden 2018 aikana Pohjois-Karjalan rajavartioston alueella. Tapahtumaan liittyen on oltu yhteydessä Venäjän Suojärven alueen rajavaltuutettuun.
Pohjois-Karjalan rajavartiosto kehottaa erityiseen tarkkaavaisuuteen Pyhäjärven alueella liikkuessa ja myös alueella rajavyöhykeluvalla liikkuvia huomioimaan lupaehtoihin sisältyvät liikkumisrajoitukset.
Lue myös: Suomalaiset ja saksalaiset piipahtivat luvatta Venäjällä – rajavartiosto tutkii valtionrajarikoksia
Kommentoi Facebookissa