JÄÄKIEKKO New York Islandersin 20-vuotias Aatu Räty teki maalin heti uransa ensimmäisessä NHL-ottelussaan. Räty ei vielä ottelupäivän aamuna tiennyt pelaavansa samana päivänä NHL-jääkiekkoa.
Rädyn uskomaton päivä käynnistyi saunan lauteilla. Hän kertoi Islandersin Twitter-tilillä julkaistulla videolla, että hän oli vielä pelipäivän aamulla saunassa valmistautumassa AHL-seura Bridgeportin otteluun.
Joukkuekaveri oli huikannut Rädylle, että valmentaja Brent Thompsonilla oli asiaa. Se asia oli Rädylle unelmien täyttymys: pelaat tänään ensimmäisen NHL-ottelusi.
– Onneksi menin valmentajan puheille. Luulin aluksi, että se oli vitsi, Räty naurahti.
Islanders peittosi Florida Panthersin 5-1. Ottelussa reilut 11 minuuttia peliaikaa saanut Räty iski ikimuistoisen maalinsa kolmannessa erässä, jolloin hän siirsi Islandersin 3-1 -johtoon.
Marraskuussa 20 vuotta täyttänyt Räty siirtyi NHL:ään elokuussa pelattujen nuorten MM-kisojen jälkeen. Islanders oli varannut hänet kakkoskierroksella kaksi vuotta sitten.
Suomessa Räty pelasi viime kaudella Jukureissa. Hän saalisti 41 SM-liigan runkosarjaottelussa komeat tehopisteet 13+27=40.
Myös suomalaishyökkääjä Roope Hintz oli liekeissä NHL:ssä perjantaina, kun hänen edustamansa Dallas Stars nousi kahden maalin takamatkalta 4-2 -voittoon Montreal Canadiensista. Hintz iski kaksi maalia ylivoimalla.
Dallasin suomalaispelaajat mässäilivät maaleilla. Joel Kiviranta sinetöi loppunumerot, kun ottelua oli pelaamatta 17 sekuntia.
Hintz on Starsin sisäisessä pistepörssissä toisena. Hintzillä on koossa 34 ottelusta 38 (16+22) tehopistettä.
Upeaa kautta pelaava Mikko Rantanen nousi jälleen kerran isoon rooliin, kun hänen edustamansa Colorado Avalanche väänsi jatkoajalla 3-2 -voiton Nashville Predatorsista. Rantanen teki ottelussa yhden uuden ennätyksensä.
Tilastot kertovat Rantasen laukoneen maalia kohti peräti 13 kertaa. NHL:n historiassa on ylletty vastaavaan vain 68 kertaa aikaisemmin.
Maali oli Coloradon sisäistä pistepörssiä johtavalle Rantaselle jo kauden 23:s. Rantanen on viimeistellyt neljä maalia viidessä viimeisessä ottelussa.
Rantaselle on koossa 32 ottelusta 42 (23+19) tehopistettä. Kolme ottelua vähemmän pelanneen Coloradon toisen suomalaishyökkääjän Artturi Lehkosen saldo näyttää lukemia 9+14=23.
Teksti Kari Aho ja Otto Palojärvi
Lue myös: HIFK sai ketsuppipullonsa auki – Olli Jokinen pettyi omiensa esitykseen
Kommentoi Facebookissa