Asunnossa tapeltiin ja paikalle tullutta poliisipartiota uhattiin aseella – mies menehtyi poliisin laukauksiin

Poliisi on joutunut käyttämään asetta kotihälytystehtävän yhteydessä Helsingissä.

Poliisi on joutunut käyttämään asetta kotihälytystehtävän yhteydessä Helsingissä. (Kuvituskuva Fotolia)

Poliisi ei ole toistaiseksi tavoittanut kahta asunnosta poistunutta naista.

KOTIHÄLYTYS Poliisille tuli lauantaina kello 13.30 jälkeen ilmoitus, että yksityisasunnosta Kullervonkadulla Helsingissä kuuluu tappelun ääniä. Partio meni paikalle ja sisään asuntoon. Asunnosta poistui kaksi naista.

Asunnossa ollut mies käyttäytyi uhkaavasti poliisia kohtaan. Poliisi käytti ensin voimankäyttövälineenä etälamautinta. Kohdehenkilö uhkasi poliisimiestä aseella. Uhan torjumiseksi poliisipartion toinen jäsen joutui ampumaan miestä kohti kaksi laukausta. Kohdehenkilö menehtyi asunnossa.

Kahta asunnosta poistunutta naista ei ole toistaiseksi tavoitettu. Poliisilla ei ole toistaiseksi tarkkaa tietoa, mitä asunnossa on tapahtunut ennen kuin poliisipartio tuli paikalle. Asunnossa suoritetaan teknistä ja taktista tutkintaa. Paikalla on useita poliisipartioita.

Poliisin aseenkäytöstä aloitetaan esitutkintalain mukainen esiselvitys. Syyttäjä on tutkinnanjohtaja.

Lue myös: Poliisi epäilee 32-vuotiasta ampujaa kolmesta murhan yrityksestä – ”Kyseessä on keskinäinen välienselvittely”

Kommentoi Facebookissa