Caprin salaatti toistaa Italian lipun värit – hyvää ruokaa hyvin vähistä raaka-aineista

Mukavalta näyttää ja hyvältä maistuu hieman päivitetty klassikko.

Mukavalta näyttää ja hyvältä maistuu hieman päivitetty klassikko. (Kuva Timo Ernamo)

Hyvistä raaka-aineista tehtynä se on erinomainen ruoka joulunjälkeiseen elämään.

RUOKA Mitä sanoa ruoasta, joka koostuu hyvin vähistä aineista?

Että tarkkana niiden ainesten kanssa.

Että variaatioita on yhtä monta kuin kokkiakin.

Että aina rahalla ei saa parempaa, vaikka usein niin onkin.

Ruokakaupassa ja kotona

Osta basilika, joka tuoksuu voimakkaasti. Älä häpeile nuuhkia ruukkuja.

Pyri ostamaan isoja tomaatteja. Jos olet onnekas, vihannesosastolla on ylikypsäksi menossa olevien tomaattien poistomyynti. Jos olet erityisen onnekas, ne ovat terttutomaatteja.

Kuvan annoksen tomaatit olivat kotimaisia, tarjouksessakin kalliita, mutta ällistyttävän makeita. Niitä ei edes tarvinnut maustaa. Ne olivat näitä kypsänä poimittuja terttutomaatteja.

Joskus tomaattien maku ei ole riittävä ja silloin niitä pitää hieman ”auttaa” marinoimalla ne keveästi eli sokeroimalla varoen ja voi niitä myös vaikka spreijata balsamicolla ja/tai öljyllä, jos värkit ja vempeleet kotoa löytyvät.

Ennen marinointia ne on tietysti syytä siivuttaa.

”Hattua” kun maistaa, tietää, mistä on kyse. Pari tomaattia ruokailijaa kohti riittää. Kanta jätetään muihin tarkoituksiin.

***

Siivut asetetaan lautasille. Jos haluat suolaa käyttää, laita ihan vähän suolankukkaa tomaateille.

Niiden päälle revitään hyvä keko tuoretta basilikaa. Pois suljettua ei ole käyttää lisäksi rucolaa.

Mozzarellat ovat hassuja. On kalliita versioita, jotka lötsähtävät lautaselle siihen malliin, että jätetään ne pizzan täytteeksi.

Itse otan aivan pokkana Eldoradoa tai Pirkkaa, yhden 125-grammaisen ruokailijaa kohti, siivutan, pippuroin ja viimeistelen viikunalla maustetulla balsamico-kastikkeella.

Myös muut balsamisiirapit sopivat kuvaan. Jutun poimin matkaani maanmainiosta tukholmalaisesta Tutto Bello -ravintolasta.

Olin muuten jo kirjoittanut pitkän pätkän jauhelihasta, paprikoista ja makaroneista, kunnes lopulta huomasin, että niistä on tällä Kotigokin palstalla metelöity ennenkin, linkin löydät tästä.

Juusto viimeistelee herkut, paprikat ja makaronipaistoksen.
Juusto viimeistelee herkut, paprikat ja makaronipaistoksen. (Kuva Timo Ernamo)

Laitetaan tähän yhteyteen kuitenkin vielä tuoreet kuvat niin paprikoista kuin makaronipaistoksestakin.

Näihin kuviin, näihin tunnelmiin!

Mukavaa alkanutta vuotta!

Kotigokki Timo Ernamo, itse teossa.
Kotigokki Timo Ernamo, itse teossa.

Kuka on Kotigokki?

Kirjoittaja Timo Ernamo on 59-vuotias vaari, joka on työskennellyt kirjankustantamoissa miltei 30 vuotta. Se on lähes yhtä kauan kuin hän on kirjoittanut ruoasta.

Entisen aktiiviliikkujan voi nähdä metsässä sienikorin kanssa tai vesistöjen äärellä virvelin ja jopa onkivehkeiden kanssa heilumassa, niin rannalla kuin veneessäkin.

Hän on syntyperäinen raumalainen, joka lähti Helsinkiin opiskelemaan 1977 ja jäi sille tielle. Nykyisin hän on Johnny Knigan toimituspäällikkö. Kniga on WSOY:n itsenäinen kustannusyksikkö.

Kommentoi Facebookissa