Kaksi miestä putosi moottorilla varustetulta lautalta – vain toinen pystyi pelastautumaan

Poliisi on suorittanut veden varaan joutuneen henkilön etsintää koko viikonlopun. (Kuvituskuva Poliisi)

Noin nelikymppisen miehen epäillään hukkuneen Iisalmessa.

ONNETTOMUUS Kolme paikkakuntalaista mieshenkilöä oli ollut moottorilla varustetulla lautalla Iisalmen Paloisjärvellä lähellä Sankariniemeä lauantain 2.7. vastaisena yönä.

Aamuyön puolella tuntemattomasta syystä kaksi miehistä oli joutunut veden varaan ja vain toinen heistä oli päässyt pelastautumaan takaisin lautalle. Noin 40-vuotias mies oli painunut välittömästi pinnan alle, eikä hänestä ole sen jälkeen havaintoja.

Lautalla olleet henkilöt olivat ilmoittaneet asiasta hätäkeskukseen ja paikalle oli hälytetty pelastuslaitoksen yksiköitä. Pelastuslaitos ja poliisi ovat suorittaneet alueella etsintöjä toistaiseksi tuloksetta. Etsinnät jatkuvat alkavalla viikolla.

Tapahtuneeseen ei epäillä liittyvän rikosta.

Lue myös: Nuori mies loukkaantui vesijettionnettomuudessa – ”Harvalla riittävät taidot kovassa vauhdissa”

Kommentoi Facebookissa