JALKAPALLO Suomalaisten pelit jalkapallon Mestareiden liigassa ovat tältä kaudelta ohi. Jere Urosen belgialaisseuran KRC Genkin putoaminen jatkosta varmistui jo aikoja sitten ja keskiviikkona pelatuissa alkusarjan päätösotteluissa varmistui, ettei Lukas Hradeckyn saksalaisseura Bayer Leverkusen mene jatkoon.
Päätösottelussaan Leverkusen hävisi kotikentällään Juventukselle 0-2. Tosin voittokaan ei olisi Leverkusenille riittänyt, kun Atletico Madrid voitti Lokomotiv Moskovan 2-0 ja meni D-lohkosta jatkoon Juventuksen seurassa.
Hradecky oli tuttuun tapaan Leverkusenin maalilla. Hän joutui antautumaan ensimmäisen kerran 75. minuutilla itsensä Cristiano Ronaldon maalattua. Gonzalo Higuain teki Juventuksen toisen maalin varsinaisen peliajan täyttyessä.
Ronaldo on suosittu pelaaja. Leverkusenissa peräti kolme katsojaa onnistui juoksemaan kentälle ottamaan hänen kanssaan selfien. Turvatoimissa lienee Leverkusenissa parantamisen varaa.
Atletico Madridin lisäksi jatkopaikan ratkaisi edukseen alkusarjan päätöspäivänä Serie A:ssa pelaava bergamolaisseura Atalanta. Se voitti Ukrainassa Shahtar Donetskin 3-0.
Atalanta teki hämmästyttävän nousun. Kolmen kierroksen jälkeen joukkueen putoaminen jatkosta näytti aika lailla varmalta, mutta niin vain joukkue onnistui napsimaan pari voittoa ja muut pelasivat C-lohkossa sopivasti ristiin.
Mestareiden liigan neljännesvälierät pelataan helmikuussa ja maaliskuussa. Hradecky ja Leverkusen jatkavat helmikuussa Eurooppa-liigan pudotuspeleissä, joihin Mestareiden liigan lohkokolmoset etenevät.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: Mestareiden liigassa ratkesi useita jatkopaikkoja – Ajaxille valtava pettymys
Kommentoi Facebookissa