JÄÄKIEKKO Leijonat aloitti jääkiekon MM-kisat nihkeästi hävittyään avausottelussaan Yhdysvalloille maalein 1-4. Amerikkalaisten luisteluvoima oli Leijonille myrkkyä, mutta parhaalla tasollaankaan Suomi ei pelannut.
NHL:ssä hurjat tehot tällä kaudella tykittänyt vuoden takainen Stanley Cup -voittaja Mikko Rantanen harmitteli, että amerikkalaiset niin helposti pääsivät Suomen alueelle.
– Puhuttiin, että pitää olla parempi gappi keskialueella. Annettiin vähän liikaa tilaa ja aikaa. Pääsivät aina luistelemaan alueelle. Eivät heittäneet päätyyn oikeastaan yhtään. Siitä puhuttiin, ja se parani kolmanteen, mutta ei enää saatu oikein seuraavaa vaihdetta silmään.
Rantanen pelasi ensimmäisen pelinsä leveässä kaukalossa viiteen vuoteen. Hakemista oli.
– On se vähän erilaista tietysti. Pelitapa ja tämmöistä. Eka peli näyttikin, että olin vähän pihalla välillä. Täytyy yrittää olla miettimättä liikaa ja pitää saada huomiseen lentokeli ja ketjun peli rullaamaan. Kyllä se siitä, hän myönsi.
Rantanen korosti, että vastustaja oli laadukas, vaikka NHL:n supertähtiä Yhdysvalloilla ei Tampereella mukana olekaan.
– Pelasi nuorempi joukkue hyvin. Työteliäs ja hyvin luisteleva joukkue, kuten nähtiin. Me oltiin jaloissakin siinä välillä, kun laittoivat myllyn pyörimään. Heillä on hyvä joukkue jalkeilla, vaikka ei ole paljoa nimimiehiä.
Tunnelma oli Nokia-areenalla lattea. Rantanen arvioi Suomen vaisun toisen erän vaikuttaneen asiaan.
– Yleisökin odottaa, että saataisiin hyökkäyspeliä, mutta ei me toisessa erässä saatu kuin pari paikkaa. Aluepelissä ei saatu yhtään paikkaa. Pitää parantaa huomenna.
Lauantaina Leijonat kohtaa Saksan. Rantanen on tyytyväinen, että revanssimahdollisuus saadaan nopeasti.
– On se mun mielestäni hyvä. Tämmöisen harmittavan tappion jälkeen pääsee heti yrittämään uudestaan. Välipäivänä ei tarvitse odotella liikaa.
Teksti Otto Palojärvi, Tampere
Lue myös: Leijonat jäi amerikkalaisten jalkoihin – median USA-arviot täysin metsään
Kommentoi Facebookissa