Suomalaisista 69,7 prosenttia kuuluu kirkkoon – yhä useammat vanhemmat jättävät lapsensa kastamatta

Viime vuoden aikana kirkon jäseneksi liittyi yhteensä 16 680 henkilöä, ja 58 338 suomalaista luopui kirkon jäsenyydestä.

Viime vuoden aikana kirkon jäseneksi liittyi yhteensä 16 680 henkilöä, ja 58 338 suomalaista luopui kirkon jäsenyydestä. (Kuva Fotolia)

Eniten jäsenmääräänsä kasvattaneet seurakunnat sijaitsevat suurten kaupunkien lähistöllä.

KIRKKO Suomen evankelis-luterilaisen kirkon vahvistettu jäsenmäärä 31.12.2018 oli 3 848 191. Kirkkoon kuului vuoden vaihteessa 69,7 prosenttia suomalaisista. Jäsentilastoissa eivät ole mukana niin sanotut poissaolevat, ulkomailla asuvat kirkon jäsenet, joita oli vuoden lopussa yhteensä 181 766 henkilöä.

Viime vuoden aikana kirkon jäseneksi liittyi yhteensä 16 680 henkilöä, ja 58 338 suomalaista luopui kirkon jäsenyydestä. Vuoden 2018 aikana 30 892 alle yksivuotiasta sai kasteen. Kirkon jäsenistä kuoli 44 706.

Vuoden 2018 aikana jäsenmäärä kasvoi 24 seurakunnassa. Eniten uusia jäseniä eli 1 160 henkilöä liittyi Vantaankosken seurakuntaan, mikä johtuu Vantaan kaupungin uusista asuinalueista. Suurimpana seurakuntana jatkaa edelleen Jyväskylä, jossa jäseniä oli vuoden vaiheessa 94 906.

Eniten jäsenmääräänsä kasvattaneet seurakunnat sijaitsevat pääasiassa suurten kaupunkien lähistöllä, jossa myös kunnan väkiluku on kasvanut. Sen sijaan eniten jäseniään menettäneet seurakunnat sijaitsevat yleensä maaseudulla, jossa väestö on ikääntynyttä ja lapsia syntyy vähemmän, jolloin myös kasteiden määrä vähenee.

– Kastettujen määrän väheneminen liittyy laskevaan syntyvyyteen, mutta siinä näkyy myös se, että entistä useammat vanhemmat jättävät lapsensa kastamatta. Tämä on yksi kirkon suurista haasteista, samoin kuin kirkon etäiseksi kokevien nuorien aikuisten tavoittaminen, tutkija Veli-Matti Salminen Kirkon tutkimuskeskuksesta sanoo.

Vuoden 2017 lopussa vastaavat luvut olivat jäsenmäärän osalta 3 904 293 – joka vastaa 70,8 prosenttia – kirkkoon liittyneitä oli kaikkiaan 16 491 ja kirkon jäsenyydestä erosi 52 292 henkilöä. Kuolleita oli 44 325 ja kastettuja 33 747.

  • Lähde Kirkon viestintä

Lue myös: Arkkipiispa itsenäisyyspäivän jumalanpalveluksessa – ”Julkisen vallan tehtävä on ylläpitää sovintoa”

Kommentoi Facebookissa