Ulkomaiset lompakkovarkaat ikäihmisten kimpussa – varkauksiin liittyy Ruotsin kilvissä oleva auto

Pankkikorttien avulla tekijät ovat nostaneet uhrien tililtä rahaa. (Kuvituskuva Fotolia)

Lompakkovarkauksia on tapahtunut Rovaniemen ja Meri-Lapin alueella

VARKAUDET Rovaniemen poliisi tutkii maksuvälinepetoksia sekä varkauksia, johon epäillään liittyvän Ruotsin rekisterikilvissä oleva auto tunnuksella GEX 58Z.

Asiaan liittyviä rikosilmoituksia on kirjattu Lapin poliisilaitoksen alueella tähän mennessä 4 kpl, Rovaniemen alueella 2 kpl ja Meri-Lapin alueella 2 kpl.

Rikosilmoitusten mukaan tekijät ovat tulleet kauppareissun aikana uhrin puheille, kääntäneet hänen huomionsa muualle ja anastaneet uhrin lompakon tai pankkikortit. Pankkikorttien avulla tekijät ovat nostaneet uhrien tililtä rahaa.

Tekijät ovat olleet ulkomaalaisia ja teon kohteena ovat olleet iäkkäämmät ihmiset. Havainnot Ruotsin kilvissä olevasta autosta GEX 58Z voi ilmoittaa sähköpostiin rovaniemi.tutkinta.lappi@poliisi.fi.

Lue myös: Huoltomieheksi tekeytyvät varkaat iskevät ikäihmisiin – asuntoon tunkeutuvien selitys vuotava vesiputki

Kommentoi Facebookissa