LIIKENNETURVALLISUUS Mikkelissä hätäkeskukseen tuli ilmoitus liikenneonnettomuudesta Ihastjärventiellä lauantaina alkuillasta. Ilmoituksen mukaan autoilija oli väistänyt hirveä ja auto oli väistön seurauksena pyörähtänyt katolleen keskelle tietä.
Paikalle meni pelastuslaitoksen yksiköitä sekä poliisi. Tapahtumapaikalla selvisi, että autossa oli ollut kaksi henkilöä, jotka olivat kuitenkin päässeet pois onnettomuusautosta, eivätkä olleet loukkaantuneet.
Auton kuljettajana toimineelle naiselle suoritettu alkometripuhallus näytti tulosta 0,50 mg/l. Puhutuksissa selvisi, että hirvi oli juossut auton eteen ja kuljettajana toiminut nainen oli väistänyt pientareen puolelle, sillä seurauksella, että auto oli pyörähtänyt katolleen.
Autoa kuljettanut nainen vietiin verikokeeseen ja hänen ajokorttinsa otettiin poliisin haltuun. Naisen epäillään syyllistyneen rattijuopumukseen sekä liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.
Lue myös: Susi ja ilves jäivät auton alle – poliisi noutaa kuolleet suurpedot
Kommentoi Facebookissa