Keskituloisen palkansaajan ostovoima nousee tänä vuonna 655 euroa – ollaan silti jäljessä huippuvuodesta

Ostovoima palaa tänä vuonna suunnilleen vuoden 2018 tasolle. (Kuvituskuva Fotolia)

Palkkaverotuksen kiristyminen syö reaalipalkkojen nousun tuomaa ostovoiman kasvua.

VEROTUS Palkansaajan nettoansioiden ostovoima kasvaa edelleen vuonna 2025. Palkkaverotuksen kiristyminen syö kuitenkin reaalipalkkojen nousun tuomaa ostovoiman kasvua.

Keskituloisen 4 074 euroa kuukaudessa ansaitsevan palkansaajan nettopalkan ostovoima kasvaa 1,9 prosenttia vuonna 2025. Euroissa tämä merkitsee ostovoiman kohentumista 655 eurolla vuodessa. Ostovoiman kasvu on hieman hitaampaa kuin vuonna 2024, mutta kuitenkin voimakkaampaa kuin kertaakaan 2010-luvulla.

Tulokset ilmenevät Veronmaksajain Keskusliiton tuoreista laskelmista, joissa on huomioitu palkankorotusten, verojen ja kuluttajahintainflaation – mukaan lukien kulutusverojen korotukset – vaikutukset keskituloisen palkansaajan nettoansioiden ostovoimaan.

Inflaatiopiikin synnyttämää ostovoimakuoppaa ei vielä kokonaan kurota umpeen. Keskituloisen palkansaajan nettopalkan ostovoima oli korkean inflaation jäljiltä vuonna 2023 yli kuusi prosenttia matalampi kuin vuonna 2020. Palkan ostovoima oli edellisen kerran ollut matalampi 15 vuotta aiemmin vuonna 2008.

Keskituloisen palkan ostovoima on vuonna 2025 yhä 2,4 prosenttia matalampi kuin huippuvuonna 2020. Vuosien 2024 ja 2025 ostovoiman kasvu kuroo umpeen ostovoimakuopasta lähes kaksi kolmasosaa. Ostovoima palaa tänä vuonna suunnilleen vuoden 2018 tasolle.

Lue myös: Suomalaisten verotus kiristyy vuodenvaihteessa – ”On vaikeaa kohentaa elintasoaan lisätöitä tekemällä”

Kommentoi Facebookissa