AMPUMISTAPAUS Helsingin poliisilaitos tiedottaa, että poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta Helsingin Ruskeasuolla tänään tiistaina viiden jälkeen aamulla.
Tilanne sai alkunsa, kun poliisi hälytettiin Ruskeasuolle tehtävälle, jossa henkilö oli kadulla yksin aseen kanssa. Poliisi sai keskusteluyhteyden kadulla aseen kanssa olleeseen mieheen.
Tilanne kärjistyi noin puoli kuuden aikaan niin, että poliisi joutui käyttämään ampuma-asetta. Henkilö loukkaantui ampumisen seurauksena ja on tällä hetkellä sairaalahoidossa.
Koska kyse on poliisin ampuma-aseenkäytöstä, tapauksen tutkinnasta ja tiedottamisesta vastaa valtakunnansyyttäjän viraston määräämä tutkinnanjohtaja.
Lue myös: Poliiseja kohti ampunut oli suomalais-englantilainen mies – yksi poliisi haavoittui ylävartaloon
Kommentoi Facebookissa