RALLI Rallin MM-sarjan loppukauden kalenteriin tehtiin jälleen muutos. Japanin MM-ralli jää koronapandemian takia väliin, mutta korvaavaksi kilpailuksi kalenteriin lisättiin Belgian Ypres-ralli.
Belgian ralli ajetaan 19.-22. marraskuuta. Kyse on kauden päätöskilpailusta.
Ypres-ralli järjestettiin ensi kertaa 1965, mutta tänä vuonna kilpailu on ensi kertaa kilpailu MM-sarjan ohjelmassa. Hyundai-kuljettaja Thierry Neuville pääsee Ypres-rallissa kaasuttelemaan kotikisassaan.
Ennen koronapandemiaa MM-sarjasta ehdittiin ajaa alkuvuodesta Monte Carlon, Ruotsin ja Meksikon MM-rallit. Loppuvuodesta ajetaan vielä viisi kilpailua, joten tyngäksi jäänyt kausi sisältää kaikkiaan kahdeksan osakilpailua. Säännöissä lukee, että kahdeksan kilpailua pitää ajaa, jotta mestaruus voitaisiin jakaa.
MM-sarja jatkuu puolen vuoden koronatauon jälkeen syyskuun 4.-6. päivinä Virossa. Turkissa ajetaan 18.-20. syyskuuta, Saksassa 15.-18. lokakuuta ja Italian Sardiniassa loka-marraskuun vaihteessa.
Juttuvinkki: Juha Kankkunen on ainoa Suomen vuoden urheilijaksi valittu rallikuski
Koronapandemia on moukaroinut kovalla kädellä autoteollisuuden ja varsinkin rallin MM-sarjan taloutta. Hyundai ja Toyota pysyvät pystyssä tehdastalleina niin kauan kuin autojätit haluavat, mutta Fordin kalustolla kilpaileva yksityistalli M-Sport on pahoissa talousvaikeuksissa, ja sen toiminta alkaa olla jo vaakalaudalla.
Tulonmenetykset tuovat isoja haasteita MM-sarjalle. Vuonna 2022 voimaan tulevat tekniset sääntömuutokset, jotka lisäävät tallien kuluja, tekevät tilanteen entistä haasteellisemmaksi.
Autoteollisuus määrää rallin MM-sarjan elinehdot ja hybridit tulevat MM-sarjaan, jotta toivoa olisi autonvalmistajien kiinnostuksesta sarjaa kohtaan jatkossakin. Toisaalta koronapandemian jälkeen uudet säännöt tuovat itse talleille massiivisia taloudellisia haasteita, kun talous on muutenkin vaakalaudalla.
Kauden 2020 jälkeen rallin MM-sarjalla ja Kansainvälisellä Autoliitolla FIA:lla on kriisipalaverin paikka.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: ”Mitää, Carloksen auto syttynyt palamaan?” – Tommi Mäkisen ikimuistoinen mestaruus
Kommentoi Facebookissa