FORMULA 1 Lewis Hamilton hallitsi Belgian legendaarisella Spa-Francorchampsin radalla ajettua Formula ykkösten osakilpailua lähdöstä maaliin. Hamilton sai Mercedes-tallikaveriltaan Valtteri Bottakselta haastetta vain startissa. Kisavauhdissa Bottaksella ei ollut jakoa.
Bottas ajoi kisassa toisena lähdöstä maaliin. Kolmanneksi sijoittuneella Max Verstappenilla ei tällä kerralla ollut mahdollisuuksia Bottaksen haastamiseen, koska Red Bullilla ei päässyt kovempaa.
Hamiltonille F1-osakilpailuvoitto oli jo uran 89. Hän on enää kahden voiton päässä Michael Schumacherin voittoennätyksestä.
Ellei ihmeitä tapahdu, nousee Hamilton tänä vuonna Schumacherin kanssa mestaruuksien määrässä tasoihin eli seitsemään mestaruuteen. Tällä hetkellä Hamilton on Bottakseen verrattuna niin ylivertaisessa vauhdissa, että jännitys on kärkitaistosta poissa.
Bottas on pisteissä kolmantena eron Hamiltoniin ollessa nyt 50 pistettä. Ajamatta kaudesta on vielä kymmenen kisaa, mutta Hamiltonin pitäisi romahtaa täysin, jotta Bottas mestaruuteen vielä nousisi.
Toisena pisteissä olevaan Verstappeniin Bottaksella on matkaa kolme pistettä. Jännitys keskittyykin siihen, onnistuuko Bottas nousemaan pisteissä toiseksi Verstappenin edelle.
Span esitys oli Bottakselta kuitenkin paras suoritus kuuteen viikkoon. Heinäkuun alussa ajetuista Itävallan osakilpailuista Bottas voitti ensimmäisen ja ajoi toisessa kisassa toiseksi. Sen jälkeen hän ei ollut yltänyt kahden parhaan joukkoon.
Juttuvinkki: Vuoden roskakuskiksi valittu Keke voitti maailmanmestaruuden – Suomikin muuttui
Neljänneksi Spassa ajoi Renaultin Daniel Ricciardo, joka kisan lopussa ajoi myös kisan nopeimman kierroksen, josta jaetaan ylimääräinen piste. Ricciardon ylimääräistä pistettä edesauttoi se, että kärkikolmikko keskittyi lopussa säästelemään renkaitaan, kun sijoituksista ei taisteltu.
Renaultin hyvää päivää täydensi viidenneksi ajanut Esteban Ocon. Hän ohitti lopussa Red Bull -kuski Alexander Albonin.
Verstappen lienee Hamiltonin ohella Formula ykkösten paras kuljettaja, mutta Albon on häntä hämmästyttävän paljon hitaampi. Jääminen Renault-kuskien taakse kuudenneksi varmasti nopeutti Albonin lähtölaskentaa Red Bullilta.
Kimi Räikkönen oli Alfa Romeollaan kisassa 12:s. Kimi jätti taakseen molemmat Ferrari-kuskit, Sebastian Vettelin ja Charles Leclercin. Vettel oli maalissa 13:s ja Leclerc 14:s.
Ferrari oli Spassa hämmästyttävän kilpailukyvytön. Kisa oli Ferrarilta kilpailukyvyllisesti surkein vuosikymmeniin.
Alfa Romeon Antonio Giovinazzi vastasi Spassa dramatiikasta. Hän romutti autonsa ajovirheen takia seinään.
Williamsin George Russell törmäsi Giovinazzin autosta irronneeseen renkaaseen ja romua tuli lisää. Giovinazzi ja Russell selvisivät vammoitta.
F1-kausi jatkuu Italiassa tiiviillä ohjelmalla. Ensi viikonloppuna ajetaan Monzassa ja sitä seuraavana viikonloppuna Mugellossa, joka isännöi F1-kisaa ensi kertaa.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: Formula ykkösten ohjelma valmis – kausi jatkuu joulukuun puoliväliin
Kommentoi Facebookissa