JÄÄKIEKKO Dallas Starsin huippulahjakas puolustaja Miro Heiskanen on NHL:n pudotuspeleissä hurjassa vedossa. Torstaina Heiskanen teki maalin ja syötti kolme, kun Dallas pudotti Calgary Flamesin Stanley Cupin pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella otteluvoitoin 4-2.
Torstain ottelun Dallas voitti murskaavasti 7-3. Toisessa erässä Dallas teki peräti viisi maalia Denis Gurianovin viimeistellessä häkeistä kolme.
Heiskanen oli Gurianovin ohella kaukalon isäntänä.
– On todella tärkeää, että tehoja tulee myös puolustuksesta. Onhan se helpompaa pelata viidellä kaverilla kuin vain kolmella. Viime aikoina olemme pelanneet todella hyvin ja luoneet paljon hyviä hyökkäyksiä. Paljon paremmin menee kuin runkosarjassa. Tähän malliin pitää vaan jatkaa, kommentoi Heiskanen lehdistötilaisuudessa.
Heiskanen, 21, on saalistanut yhdeksässä pudotuspeliottelussa kaikkiaan peräti 12 pistettä (3+9), mikä on puolustajalle hurja lukema. Pudotuspelien pistepörssissä Heiskanen on toisena.
Heiskanen siirtyi HIFK:sta Dallas Starsiin kaksi vuotta sitten. Hän on noussut NHL:n eliittiin odotettua nopeammin.
Juttuvinkki: Käsittämätön juttu – Leijonat hävisi olympialaisissa vain yhden erän ja jäi pronssille
Dallasissa pelaavat suomalaisista myös hyökkääjä Roope Hintz ja puolustaja Esa Lindell. Calgary-sarjan viimeisessä ottelussa molemmat merkkauttivat syöttöpisteen.
Myös toinen ottelusarja tuli torstaina päätökseen, kun New York Islanders pehmitti Washington Capitalsin 4-0. Ottelusarja päättyi Islandersin 4-1 -voittoon.
Aleksander Ovetshkinin tähdittämä Capitals voitti 2018 Stanley Cupin. Dynastiaa ei kuitenkaan tullut, sillä mestaruutensa jälkeen joukkue on kahtena perättäisenä kautena lähtenyt pudotuspeleistä laulukuoroon ensimmäisellä kierroksella.
Kauttaan jatkavan NY Islandersin Leo Komarov pelasi torstaina 16 minuuttia. Suomalaislaituri sai Islandersin hyökkääjistä kolmanneksi eniten jääaikaa.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: Sebastian Ahon hieno kausi ohi – Boston jyräsi ilman Tuukka Raskiakin
Kommentoi Facebookissa